Zippo
Nadworny Spamer
Dołączył: 17 Gru 2005
Posty: 1135
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Piła Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Wto 22:44, 04 Lip 2006 Temat postu: Poradnik: Zrób to sam... |
|
|
a moze tak kazdy podzieli się z innymi swoimi patentami, trikami, lub wynalazkami. pewnie to się nie przyjmie bo wam sie nie bedzie chciało pisać. no ale moze jednak. moze wiesz jak zrobic helikopter z zapalek, lub masz inne pomysly MacGyver, podziel sie z kolegą.
na początek coś odemnie
domowej roboty lampa plazmowa
BUDOWA I DZIAŁANIE LAMPY PLAZMOWEJ
ŻEBY ZROZUMIEĆ JAK DZIAŁA LAMPA PLAZMOWA MUSISZ ZNAĆ NAPRAWDĘ TYLKO PODSTAWY FIZYKI DOTYCZĄCE TRANSFORMATORÓW. TO CO NAJWAŻNIEJSZE, CZYLI SKRYTE BEBECHY NASZEJ ZABAWKI, STANOWIĄ ODPOWIEDNIO PRZEKSZTAŁCONY PRĄD ZASILAJĄCY ZWYKŁĄ ŻARÓWKĘ, GDYŻ KULĄ W KTÓREJ ZAOBSERWUJEMY ISKRY BĘDZIE WŁAŚNIE ZWYKŁA ŻARÓWKA (JEST BOWIEM NAJDOSTĘPNIEJSZĄ BAŃKĄ WYPEŁNIONĄ GAZAMI INNYMI NIŻ POWIETRZE ORAZ TROSZKĘ OBNIŻONYM CIŚNIENIU). NAJPROŚCIEJ MÓWIĄC WSZYSTKO SPROWADZA SIĘ DO DWÓCH TRANSFORMATORÓW I UKŁADU ELEKTRONICZNEGO STERUJĄCEGO JEDNYM Z NICH. DOKŁADNIEJ: JEDEN TRANSFORMATOR ZMIENIA NAPIĘCIE SIECIOWE NA OK. 12-16V PO CZYM PRĄD JEST PROSTOWANY (ZMIENIANY NA STAŁY). NASTĘPNIE PRZEZ ZASTOSOWANIE UKŁADU ELEKTRONICZNEGO JEST Z POWROTEM ZAMIENIANY NA ZMIENNY Z TĄ RÓŻNICĄ, ŻE JEST TERAZ WIELE WIĘKSZEJ CZĘSTOTLIWOŚCI (20 - 100 kHz) NIŻ NA POCZĄTKU (OK. 50Hz). 'KOPNIĘCIE' PRĄDEM TAKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI JEST JUŻ INACZEJ ODCZUWANE GDYŻ PRĄD NIE WNIKA DO ORGANIZMU LECZ PŁYNIE PO JEGO POWIERZCHNI (NIE MA SKURCZU MIĘŚNI). JEST WIĘC W MIARĘ BEZPIECZNY. KOLEJNIE DRUGIM TRANSFORMATOREM PODNOSZONE JEST NAPIĘCIE DO KILKUNASTU kV KTÓRE DOPROWADZAMY DO ŻARÓWKI.
UWAGA: TO ŻE POWSTAŁY PRĄD JEST BEZPIECZNY NIE ZNACZY, ŻE MOŻEMY BRAĆ GO Z PRZYMRUŻENIEM OKA! PRĄD TO PRĄD! POJĘCIE PRĄDU POWINNIŚMY KOJARZYĆ PRZEDE WSZYSTKIM Z NIEBEZPIECZEŃSTWEM A CZASEM NAWET Z NARAŻANIEM ŻYCIA! DLATEGO ZACHOWAJ JAK NAJWIĘKSZĄ OSTROŻNOŚĆ PRZY PRACY Z JAKIMKOLWIEK PRĄDEM! ZAWSZE JEST MOŻLIWOŚĆ POPEŁNIENIA BŁĘDU! ZADBAJ O TO BY TEN JEDYNY BŁĄD NIE BYŁ TYM OSTATNIM! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!
TAK WYGLĄDAŁOBY WSZYSTKO ZE WZGLĘDÓW TEORETYCZNYCH. PRZEJDŹMY ZATEM DO CZYNÓW. OTO WYKAZ 'SKŁADNIKÓW' NASZEJ LAMPY, KTÓRE TRZEBA ZDOBYĆ, WRAZ Z MIEJSCEM POSZUKIWAŃ:
:: 2 POTENCJOMETRY MONTAŻOWE 100kOhm (PR1, PR2) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: OPORNIK 10 kOhm (R1) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: OPORNIK 4,7 kOhm (R2) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: OPORNIK 100 Ohm (R3) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: 2 KONDENSATORY 100 nF (C1, C4) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: 2 KONDENSATORY 4700 uF/50V (C2, C3) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: KONDENSATOR 100 uF/16V (C5) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: KONDENSATOR 10nF (C6) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: KONDENSATOR 1 nF (C7) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: MOSTEK PROSTOWNICZY 4A (BR1) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: UKŁAD NE555 + PODSTAWKA POD NIEGO (IC1) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: STABILIZATOR NA 12V 7812 (IC2) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: TRANZYSTOR IRF540 (T1) /GORSZE: IRF640,IRF740,IRF840/ - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: 2 ZŁĄCZA 5mm (ARK) - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: PŁYTKA DRUKOWANA - SKLEP ELEKTRONICZNY
:: RADIATOR Z WENTYLATORKIEM (NP Z P. GRAFICZNEJ KOMPA) - SKLEP KOMPUTEROWY
:: 1,5m IZOLOWANEGO KABLA ŚREDNICY OKOŁO 1mm - SKLEP ELEKTRYCZNY
:: TRANSFORMATOR WYSOKONAPIĘCIOWY Z TV - ŚMIETNIK, ZŁOMOWISKO, SERWIS TV (niestety znalezienie tego skladnika nie jest takie latwe)
:: TRANSFORMATOR 12-16V/20-50W - SKLEP ELEKTRONICZNY
POWYŻSZE ELEMENTY POTRZEBNE SĄ DO ZBUDOWANIA JEDYNEGO W LAMPIE UKŁADU ELEKTRONICZNEGO. WSZYSTKO MUSISZ ZLUTOWAĆ NA PŁYTKĘ DRUKOWANĄ, KTÓRĄ MOŻESZ WYTRAWIĆ SAM LUB KUPIĆ PŁYTKĘ STANDARDOWĄ I SAMEMU NANIEŚĆ SOBIE ŚCIEŻKI
W MIEJSCU OZNACZONYM 'FAN' NA PŁYTCE PODPINAMY WENTYLATOREK, KTÓRY PRZYKRĘCAMY DO ELEMENTU IRF540. TRANZYSTOR TEN STRASZNIE SIĘ GRZEJE PODCZAS PRACY UKŁADU, BYĆ MOŻE NIE JEDEN CI SIĘ PRZEPALI I BĘDZIE TRZEBA KUPIĆ NASTĘPNY albo wykozystać inny mocniejszy. DLATEGO ZADBAJ O DOBRE CHŁODZENIE, RADIATOR POWINIEN IDEALNIE STYKAĆ SIĘ Z IRF'EM, NAJLEPIEJ JESZCZE GDYBY MIEDZY NIMI BYŁ SILIKON TRANSFORMATOROWY (TAKI JAKBY BIAŁY KLEJ, ZWYKLE DOŁĄCZANY DO WENTYLATORÓW).
ZŁĄCZA 'ARK' PRZYDAJĄ SIĘ GDY MUSIMY ROZEBRAĆ NASZĄ LAMPĘ NA CZĘŚCI PIERWSZE. JEŚLI NIE PLANUJESZ TAKICH CZYNNOŚCI NIE MUSISZ DORABIAĆ ZŁĄCZY, WYSTARCZY, JAK W ICH MIEJSCE WLUTUJESZ KABELKI. NAJWYŻEJ BĘDZIESZ MUSIAŁ JE KIEDYŚ ODLUTOWAĆ, ALE TO NIE AŻ TAKI PROBLEM.
OD TEGO ELEMENTU ZALEŻĄ DWIE RZECZY. PO PIERWSZE, JAK TO ZAZNACZONE WYŻEJ, MOŻEMY KUPIĆ TRANSFORMATOR Z PRZEDZIAŁU 20 DO 50 WATT. MA TO WIELKIE ZNACZENIE JAKI BĘDZIE EFEKT KOŃCOWY LAMPY - DLA MNIEJSZEJ MOCY EFEKT BĘDZIE SŁABSZY (MNIEJSZE ISKRY), DLA WIĘKSZEJ WIĘKSZY. JEDNAK OD TEGO SAMEGO PARAMETRU ZALEŻY TEŻ JAK BARDZO BĘDZIE GRZAŁ SIĘ NASZ TRANZYSTOR IRF540. WEDŁUG MNIE, OPTIMUM JEST 50 WATT.
Z OSTATNIM ELEMENTEM LAMPY BĘDZIE NAJWIĘCEJ PROBLEMÓW. TRAFO WN Z TELEWIZORA PODWYŻSZAĆ NAM BĘDZIE NAPIĘCIE DO KILKUNASTU kV. NAJLEPSZYM DO NASZYCH CELÓW BĘDZIE TAKIE Z JAK NAJSTARSZEGO TV. MOŻESZ JE ZNALEŹĆ W WYMIENIONYCH MIEJSCACH albo starych TV
ELEMENT TEN W ZALEŻNOŚCI OD TELEWIZORA WYGLĄDA INACZEJ. JEST TO FERRYTOWA RAMKA NA KTÓREJ Z JEDNEJ STRONY MAMY ZALANE UZWOJENIE WTÓRNE Z DWOMA KABELKAMI (CZASEM WIĘCEJ), ORAZ Z DRUGIEJ STRONY Z UZWOJENIEM PIERWOTNYM.
OGÓLNIE SĄ TO TRZY ELEMENTY: RAMKA , UZWOJENIE PIERWOTNE , UZWOJENIE WTÓRNE. JEST WIELE RÓŻNYCH RODZAJÓW TRAF,
DO NASZYCH CELÓW POTRZEBNA BĘDZIE MODYFIKACJA UZWOJENIA PIERWOTNEGO. JEŚLI MASZ JUŻ TRAFO WN POSTĘPUJESZ TAK:
ZNAJDUJESZ NAKRĘTKI NA FERRYTOWEJ RAMCE, ROZKRĘCASZ JE I MASZ DWIE CZĘŚCI RAMKI PRZYPOMINAJĄCE KSZTAŁTEM LITERĘ 'C', JEDNOCZEŚNIE WYSUWAJĄ SIĘ NAM OBA UZWOJENIA. TERAZ MUSISZ ROZPOZNAĆ KTÓRE Z NICH BYŁO TYM PIERWOTNYM (POWYŻEJ NIEBIESKIE) I JE WYRZUCIĆ (UZWOJENIE PIERWOTNE MOŻEMY POZNAĆ, PO WIĘKSZEJ ILOŚCI ODCHODZĄCYCH Z NIEGO DRUTÓW, PO MNIEJSZEJ ŚREDNICY, PO TYM ŻE WIDAĆ NA NIM NAWINIĘTY KABELEK [WTÓRNE JEST ZALANE I NIC NIE WIDAĆ PRÓCZ PLASTIKU], OGÓLNIE TO UZW. JEST MNIEJSZE OD DRUGIEGO; UZWOJENIE WTÓRNE (ZWYKLE Z NIEBIESKIM I CZARNYM LUB CZERWONYM KABELKIEM; UZWOJENIE ZALANE ZOSTAWIAMY NA RAMCE TAK JAK BYŁO, PO CZYM SKRĘCAMY RAMKĘ (BEZ PIERWOTNEGO). JEŚLI RAZEM Z TRAFEM MASZ TAKIE COŚ JAK DIODA MOŻESZ TO WYRZUCIĆ. POZOSTAJE NAM TYLKO RAMKA Z WTÓRNYM. TERAZ MUSIMY W MIEJSCE USUNIĘTEGO PIERWOTNEGO NAWINĄĆ 10 ZWOI GRUBEGO IZOLOWANEGO KABLA. MOŻE TO BYĆ TAKI EMALIOWANY JAKIM PRZEWIJA SIĘ TRANSFORMATORY, ALE NIE MUSI. Można zastosować TAKI W CZARNEJ GRUBEJ IZOLACJI DZIĘKI KTÓREJ KABEL 'ZGRUBŁ' DO 3mm ŚREDNICY I IDEALNIE PASUJE NA RAMKĘ (ZAJMUJE CAŁĄ DŁUGOŚĆ PO ŚCIĄGNIĘTYM PIERWOTNYM).
JEŚLI JUŻ ZROBISZ WSZYSTKIE TE CZYNNOŚCI I BĘDZIESZ MIAŁ PRZEROBIONE TRAFO WN, POZOSTAJE CI JUŻ JEDYNIE POSKŁADAĆ WSZYSTKO W CAŁOŚĆ.
ZANIM WSZYSTKO ZŁOŻYSZ POSTARAJ SIĘ O KAWAŁEK CZEGOŚ SZTYWNEGO DO CZEGO BĘDZIESZ MÓGŁ TO PRZYMOCOWAĆ (DESKA, PLEXI ITP.).
JAKO PIERWSZE PRZYMOCUJ TRAFO OBNIŻAJĄCE NAPIĘCIE Z SIECIOWEGO NA 12-16V. DO UZWOJENIA PIERWOTNEGO (TO Z WIĘKSZĄ ILOŚCIĄ UZWOJEŃ) DOLUTUJ KABEL Z WTYCZKĄ, BĘDZIE TO KABEL ZASILAJĄCY. OD RAZU MOŻESZ ZAMOCOWAĆ GDZIEŚ NA NIM WŁĄCZNIK/WYŁĄCZNIK. TERAZ DO DRUGIEGO UZWOJENIA TEGO TRAFA DOLUTOWUJESZ KABELKI, KTÓRE MUSISZ POŁĄCZYĆ Z WYKONANĄ WCZEŚNIEJ PŁYTKĄ Z ELEKTRONIKĄ, OD STRONY GDZIE JEST PODPIS 12-16V ~. DO DRUGIEJ STRONY PŁYTKI PRZYMOCOWUJESZ KOŃCÓWKI Z WŁASNORĘCZNIE NAWINIĘTEGO UZWOJENIA PIERWOTNEGO TRAFA WN. I POZOSTAŁO NAM JESZCZE JEDNO. DOTYCHCZAS NIE BYŁO ZNACZENIA, KTÓRY Z DWÓCH MOŻLIWYCH KABELKÓW PRZYLUTOWAĆ, BO NIE BYŁO ANI + ANI -. TERAZ TEŻ NIE BĘDZIE +/-, LECZ PRZYJĘŁO SIĘ KTÓRY KABELEK Z UZWOJENIA WTÓRNEGO TRAFA WN PODŁĄCZYĆ DO ŻARÓWKI. NAJLEPIEJ GDYBY DAŁO SIĘ TO ROZRÓŻNIĆ. W TRAFACH Z TYLKO DWOMA KABLAMI DO ŻARÓWKI PODŁĄCZAMY TEN, KTÓRY WYCHODZI Z MIEJSCA BARDZIEJ ODLEGŁEGO OD RDZENIA, WYRAŹNIE ZE ŚRODKOWEJ CZĘŚCI TRAFA GDY PATRZYMY NA NIEGO . DO ŻARÓWKI MA IŚĆ TYLKO JEDEN KABEL, I MOŻE LECZ NIE MUSI DOCHODZIĆ DO CAŁEGO ŻELASTWA - WKRĘTU I CYPLA. KABEL TEN MUSIMY DLA BEZPIECZEŃSTWA BARDZO GRUBO ZAIZOLOWAĆ, GDYŻ TAKIE NAPIĘCIE JAKIE UZYSKAMY MOŻE PRZEBIĆ SIĘ NAWET PRZEZ 5mm GUMY. NAJLEPIEJ GDYBY NIGDY NIE BYŁ ON NA WIERZCHU LECZ GDZIEŚ SCHOWANY. OSTATNIĄ SPRAWĄ JEST UZIEMIENIE DRUGIEGO DRUTU Z WTÓRNEGO. BEZ TEGO LAMPA DAJE ZNACZNIE GORSZE EFEKTY NIE MÓWIĄC JUŻ O MOŻLIWOŚCI PRZEPALENIU TRAFA. JEST TO WIĘC NIEZBĘDNE! LAMPĘ MOŻEMY UZIEMIĆ NP. PRZEZ KALORYFER. I TO BY BYŁO NA TYLE.
GDY MASZ JUŻ WSZYSTKO ZMONTOWANE SPRÓBUJ WŁĄCZYĆ SWOJĄ LAMPĘ. NA WSZELKI WYPADEK ODSUŃ SIĘ OD KONSTRUKCJI BO NIE WIADOMO CO SIĘ MOŻE ZDARZYĆ. JEŚLI WSZYSTKO DOBRZE ZŁOŻYŁEŚ POWINIENEŚ USŁYSZEĆ CHOĆBY LEKKI CIĄGŁY PISK Z TRAFA WN. ZNACZY TO ŻE WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU. W ŻARÓWCE POWINNY POJAWIĆ SIĘ JAKIEKOLWIEK ŚWIATEŁKA, CHOĆBY MAŁE PUNKTY NA ELEKTRODZIE. JEŚLI TAKIE SĄ NIE PRZEJMUJ SIĘ TO JESZCZE NIE JEST KOŃCOWY EFEKT. MAMY BOWIEM DO DYSPOZYCJI POTENCJOMETRY, KTÓRE MOŻEMY DOWOLNIE REGULOWAĆ.
NA KONIEC, JEŚLI JESZCZE TEGO NIE ZROBIŁEŚ, OBUDUJ SWOJĄ LAMPĘ TAK BY ŁADNIE WYGLĄDAŁA. PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE U UKŁADZIE JEST TEN FELERNY IRF540 KTÓRY WYMAGA OBFITEGO CHŁODZENIA. ZRÓB ODPOWIEDNIE OTWORY BY MOŻLIWA BYŁA WYMIANA POWIETRZA Z OTOCZENIEM.
to jest teoria w praktyce jeszcze nie wiem jak to dziala bo nie mam trafo.
UWAGA NIE ODPOWIADAM ZA OFIARY W LUDZIACH WYWOLANE DZIALANIEM LAMPY
dodatkowe informacje w postaci wygladu plytki pcb ze strana do druku sa dostepne u mnie.
Post został pochwalony 0 razy
|
|